Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Νέοι

kostas_papanikolaou_u18.jpgΤη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι Νέοι στο Ευρωμπάσκετ της Ρόδου, αυτή τη φορά επικρατώντας 79-66 της Ιταλίας. Για την πρώτη θέση του ομίλου η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει το απόγευμα του Σαββάτου την Γαλλία. Πρώτοι σκόρερ για την Εθνική Νέων οι Γιώργος Μπόγρης (20 π.) και Κώστας Παπανικολάου (17 π.).

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εθνική Νέων έδειχνε ότι ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και με τις κατάλληλες επιθετικές επιλογές θα μπορούσε να φθάσει σε μια εύκολη νίκη. Με πρώτο μέλημα όλων των παιδιών του Κώστα Μίσσα να βρουν τον Γιώργο Μπόγρη η Εθνική απέκτησε προβάδισμα 12 πόντων (22-34) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου με 12 πόντους του σέντερ του Ηλυσιακού.

Επειτα, η Ιταλία κατάφερε και βρήκε τις λύσεις και μέχρι το ημίχρονο (39-43) μείωσε τη διαφορά αρκετά. Η Εθνική έκανε αρκετά λάθη και επέτρεψε στην Ιταλία να μετατρέψει το παιχνίδι σε ντέρμπι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, το σκηνικό ανατράπηκε χάρη στις προσπάθειες του Κώστα Σλούκα, ο οποίος ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού και με την εκτελεστική του δεινότητα έδωσε προβάδισμα δέκα πόντων (61-71), 3:50" πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα φθάνοντας στο τελικό 66-79.

Ιταλία: Κουρνούχ 9 (1), Τζεντίλε 4, Μάρουσιτς, Σακάγκι 1, Ρασπίνο 7 (1), Κρότα, Ρούλο 14 (1), Σάντρι 8 (2), Ροτόντο 6, Μαρτινόνι 17 (3), Ντα Ρος.

ΕΛΛΑΔΑ: Μάντζαρης 5 (1), Μούρτος, Παππάς 5, Γιαννόπουλος 6 (2), Παπανικολάου 17 (1), Σλούκας 9 (1), Γιάνκοβιτς 11 (1), Μπόγρης 20, Κασελάκης 6.