Πρώτος για... πλάκα!

Ο χειρότερος ΠΑΟΚ της χρονιάς, κατά τον Σάντος, νίκησε τον Πανθρακικό 3-0, ανέβηκε στην κορυφή και πλέον βλέπει τον τελικό της χρονιάς με τον Άρη στο Βικελίδης!Μαλεζάς, Σορλέν, Λίνο τα γκολ.

Μόνος πρώτος στην βαθμολογία ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη που πέτυχε με «σβησμένες» της μηχανές. Ο Δικέφαλος  του Βορρά που είχε το μυαλό  του κάπου αλλού συνέχισε το σερί των επιτυχιών 11 νίκες σε 12 παιχνίδια  με γκολ που σημείωσαν οι Μαλεζάς, Σορλέν και Λίνο. Ο Πανθρακικός στάθηκε αρκετά καλά στην Τούμπα και δικαιούται ένα γκολ στις φάσεις που δημιούργησε με την πιο κλασσική αυτή στο 76ο λεπτο

Ο Φερνάντο Σάντος έκανε  την έκπληξη για την ακρίβεια τις εκπλήξεις καθώς ήταν δύο  τον αριθμό. Με βάση τα όσα δοκίμασε ο Πορτογάλος τεχνικός τις προηγούμενες ημέρες ο Κριστιάνο πήρε τελικά φανέλα βασικού, όπως και ο Σναόυτσερ. Ο προπονητής του Δικεφάλου με σχήμα 4-2-3-1 ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Χαλκιά κάτω από δοκάρια, Σνάουτσερ από τα δεξιά και τον Λίνο από τα αριστερά. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μαλεζάς και Κοντρέρας. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Γκαρσία και Βιτόλο. Στην μεσαία γραμμή ο Σορλέν από τα αριστερά και ο Κριστιάνο από τα δεξιά και τον Ίβιτς να παίζει στον άξονα και πίσω από τον Μουσλίμοβιτς.

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του και ο Παύλος Δερμιτζάκης και τον Ρόκα κάτω από τα δοκάρια με τους Αργυρίου στο δεξί και τον Σακελλαρίου στο αριστερό άκρο της άμυνας. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ιασωνίδης και Μετεντζίδης. Τα δύο αμυντικά ήταν οι Μαρτσέλο και Λόπες. Στην μεσαία γραμμή ο Παπούλης από τα δεξιά και Μπερτραν από την αριστερή πλευρά της επίθεσης. Ο Καζάκης τοποθετήθηκε στον άξονα με τον Μπέλεκ στην κορυφή της επίθεσης

Ο Πανθρακικός καλύτερος  στο ξεκίνημα

Η ομάδα της Κομοτηνής  βγήκε πιο επιθετικά από τον  ΠΑΟΚ που έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει στην πίεση των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος είχαν πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού με τον ΊΒιτς να είναι στενά μαρκαρισμένος από τον Λόπες. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα μετά το άλλο και ο εκνευρισμός στην Τούμπα έκανε την εμφάνισή του. Η ομάδα του Πανθρακικού χωρίς άγχος και με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο πίεσε πολύ ψηλά  και έδειχνε να φτάνει πιο κοντά στα καρέ του Χαλκιά.

Την κατάλληλη στιγμή το γκολ

Όλα αυτά μέχρι το 24ο λεπτό γιατί σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Ρόκα ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους με τον Στέλιο Μαλεζά. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ίβιτς στρώνει με κεφαλιά τη μπάλα στον Μουσλίμοβιτς, ο Ρόκα αποκρούει πάνω στη γραμμή, όμως η μπάλα δεν απομακρύνεται και ο Μαλεζάς με γυριστό διαγώνιο σουτ από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδια θα μπορούσε να είχε τελειώσει στο μισάωρο με τον Εντίνιο να βγαίνει απέναντι από τον Ρόκα και να αστοχεί.

Σορλέν  και 2-0

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αντιμετωπίζει  προβλήματα στην μεταβίβαση της μπάλας με τους ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού να προσπαθούν να παίξει επιθετικά ψάχνοντας την ισοφάριση. Αντί για την ισοφάριση ήρθε το δεύτερο γκολ με τον Σορλέν στο 42ο λεπτό. Σέντρα του Σνάουτσνερ από τα δεξιά, άστοχη έξοδος από τον Ρόκα και ο Σορλέν δεν δυσκολεύεται σε ανυπεράσπιστη εστία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με συρτό δυνατό πλασέ. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με δύο γκολ διαφορά.

Στο ίδιο μοτίβο

Στην επανάληψη  και χωρίς αλλαγές από τους δύο προπονητές, ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Πανθρακικό να είναι πιο επιθετικός σε σχέση με τον ΠΑΟΚ που εμφάνισε τα ίδια συμπτώματα. Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να κατεβάζουν ταχύτητα και να σκέφτονται το παιχνίδι με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Μάλιστα σιγοντάριζαν και οι φίλοι του ΠΑΟΚ που έδειχναν να ασχολούνται περισσότερο με συνθήματα με τον "αιώνιο αντίπαλο" Άρη.

Από μια ευκαιρία

Στα τελευταία 20λεπτά  η εικόνα του αγώνα άλλαξε προς το πολύ καλύτερο με τις δύο ομάδες να αναζητούν το γκολ. αρχικά ο ΠΑΟΚ στο 72' διπλή χαμένη ευκαιρία αρχικά με τον Ίβιτς και στην συνέχεια με τον Εντίνιο. Η απάντηση ήρθε για τους φιλοξενούμενους τέσσερα αργότερα με τον Χαλκιά να αποκρούει σωτήρια δύο φορές τα σουτ του Παπουλή και το πλασέ του Μπέλεκ.

Το  τρίτο ο Λίνο

Το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ που ανέβασε την  απόδοσή του ήρθε στο 79ο λεπτό ύστερα από συνεργασία του Σορλέν με τον Λίνο με τον τελευταίο να στέλνει με διαγώνιο πλασέ τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρόκα. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Γκαρσία από πλάγια θέση ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ

MAN OF THE MATCH: Το Γαλλικό κλειδί του ΠΑΟΚ ο Ολιβιέ Σορλέν άνοιξε την άμυνα του Πανθρακικού και κατάφερε ο Δικέφαλος του Βορρά να πετύχει τρία γκολ και να πάρει η ομάδα του τους τρεις βαθμούς της νίκης

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Εντίνιο που μπήκε στην θέση του Κριστιάνο δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του. Τροφοδοτήθηκε από τους παίκτες του όμως η επιλογές του σε δύο-τρεις φάσεις που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αστόχησε. Δίκαια ο Σάντος τον αντικατέστησε

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Μαρσέλο και Καζάκης ήταν οι καλύτεροι παίκτες του Πανθρακικού. Δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ με το παιχνίδι τους.

Η ΓΚΑΦΑ: Κανένας από τους δύο προπονητές ή τους παίκτες που αγωνίστηκαν δεν έκανε το μεγάλο λάθος.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Χωρίς προβλήματα η παρουσία του Λαμπρόπουλου στην Τούμπα. Ο ρέφερι από την Ηλεία πέρασε απαρατήρητος .

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Σάββατο είναι η αγαπημένη ημέρα τον ΠΑΟΚτσήδων, καθώς η ομάδα τους σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση. Αυτό που εύχονται οι Θεσσαλονικείς είναι να παραμείνουν και την Κυριακή στην κορυφή της βαθμολογίας.

LIVE GAME:

90' Ο  Σορλέν  από τα αριστερά έβγαλε την  σέντρα, με τον Κουτσιανικούλη  να πιάνει το μονοκόμματο πλασέ  με το αριστερό από το ύψος  του πέναλτι και ο Ρόκας  πέφτει στην αριστερή γωνία και μπλοκάρει.

89' Ο Πάμπλο Γκαρσία  με απευθείας φάουλ να στείλει  τη μπάλα στα δίχτυα του  Ρόκα, ο οποίος όμως διώχνει  με δυσκολία σε κόρνερ.

86' Αλλαγή παίκτη  ΠΑΟΚ ο Τσιρίλο στη θέση  του Ίβιτς.

84' Αλλαγή παίκτη  Πανθρακικός ο Μπουσινάκης στη θέση του Καζάκη.

79’ ΓΚΟΛ! 3-0! Συνεργασία του Σορλέν με τον Λίνο με τον τελευταίο να στέλνει με διαγώνιο πλασέ τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ρόκα.

76' Διπλή σωτήρια  απόκρουση είχαμε από τον Κώστα  Χαλκιά. Αρχικά αποκρούει το πλασέ  του Παπουλή ο οποίος είχε μπει από αριστερά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ενώ έπειτα σταματάει και το πλασέ του Μπέλεκ από το ύψος της μικρής περιοχής.

73’ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ ο Κουτσιανοικούλης στην θέση του Εντίνιο.

72' Διπλή χαμένη  ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίβιτς που βρέθηκε απέναντι από τον Ρόκα δεν μπόρεσε να πλασάρει, η μπάλα πηγαίνει στον Εντίνιο όμως ούτε και τώρα η μπάλα μπήκε στα δίχτα κόπηκε από πόδια αμυντικών.

70' Εκτέλεση φάουλ  από τα αριστερά του Ρομπέρ, ο Μπέλεκ πιάνει την κεφαλιά  μέσα από την περιοχή αλλά  η μπάλα φεύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Χαλκιά.

66’ Αλλαγή για  τον Πανθρακικό ο Ολίσε στην θέση του Μετεντζίδη

42’ ΓΚΟΛ! 2-0! Σέντρα  του Σνάουτσνερ από τα δεξιά,  άστοχη έξοδος από τον Ρόκα  και ο Σορλέν δεν δυσκολεύεται  σε ανυπεράσπιστη εστία να  στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με συρτό δυνατό πλασέ.

30’ Αντεπίθεση  για τον ΠΑΟΚ με ΜΟυσλίμοβιτς  να κινείται από πλάγια αριστερά  και να βρίσκει τον Ίβιτς.  Ο Σέρβος είδε τον Εντίνιο  να κατευθύνεται στην αντίπαλη  εστία. Του μεταβίβασε την μπάλα  με τον Πορτογάλο να βγαίνει τετ-α-τετ όμως το σουτ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρόκα.

24' ΓΚΟΛ! 1-0! Μετά από  εκτέλεση φάουλ ο Ίβιτς στρώνει  με κεφαλιά τη μπάλα στον  Μουσλίμοβιτς, ο Ρόκα αποκρούει  πάνω στη γραμμή, όμως η μπάλα  δεν απομακρύνεται και ο Μαλεζάς  με γυριστό διαγώνιο σουτ από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

21' Εκτέλεση φάουλ  του Μπερτρανμ από τα αριστερά  ο Καζάκης πιάνει την κεφαλιά  με την μπάλα να φεύγει άουτ.

19’ Κόρνερ για  τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά με  τον Μαλεζά να πιάνει την  κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία του Ρόκα.

14'  Εκτέλεση κόρνερ  από τα αριστερά, ο Καζάκης  παίρνε πρώτος την κεφαλιά  από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, στο πρώτο δοκάρι, με τη μπάλα  να περνάει δίπλα από την  εστία του Χαλκιά.

13’ Αναγκαστική  αλλαγή για τον ΠΑΟΚ ο Εντίνιο στην θέση του Κιστιάνο

5' Ο Παπουλής προσπάθησε  να πιάσει το σουτ με το  αριστερό λίγο έξω από την  περιοχή, όμως δεν βρήκε καλά  τη μπάλα και αυτή κατέληξε  χωρίς δυσκολία στην αγκαλιά  του Χαλκιά.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Ίβιτς (86’ Τσιρίλο), Σναούτσερ, Κριστιάνο (13’ Εντίνιο, (73’ Κουτσιανικούλης).

Πανθρακικός: (Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Σακελλαρίου, Μαρτσέλο, Μπέλεκ, Μπερτραν, Μετεντζίδης(66’ ΟΛίσε), Ιασωνίδης, Παπούλης, Αργυρίου, Λόπες, Καζάκης (84’ Μπουσινάκης)

LIVE GAME:

Συνθέσεις:

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ είχαν αποφασίσει να πραγματοποιήσουν συλλαλητήριο για να εκδηλώσουν την αντίθεσή τους για το μέτρο της απαγόρευσης μετακίνησης των οπαδών. Το ραντεβού δόθηκε στις 12.30 στην περιοχή της Καμάρας με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να δίνουν δυναμικό παρών.
Περισσότεροι από 2.000 οπαδοί του Δικεφάλου βρίσκονται στην περιοχή της Καμάρας για να διαδηλώσουν ειρηνικά κατά της απόφασης για την απαγόρευση μετακίνησης οπαδών στα εκτός έδρας παιχνίδια.

Όπως ήταν φυσικό η Πολιτεία και συγκεκριμένα οι Μιχάλης Χρυσοχοϊδης και Σπύρος Βούγιας είχαν την τιμητική τους στα συνθήματα του κόσμου, ο οποίος συνεχίζει την πορεία προς το γήπεδο της Τούμπας όπου στις 16.45 υπάρχει ο αγώνας του ΠΑΟΚ με τον Πανθρακικό. Πάντως, η  πορεία διαμαρτυρίας έχει δημιουργήσει κυκλοφοριακό πρόβλημα, ενώ η Εγνατία είναι κλειστή.

Εν τω μεταξύ, από τις 11 το πρωί έχει ξεκινήσει στην Τούμπα η εθελοντική αιμοδοσία που οργανώνει η ΠΑΕ. Πολλοί ήταν οι φίλοι του Δικεφάλου που συμμετείχαν στο κάλεσμα αυτό και πέρασαν από τα γραφεία για να δώσουν αίμα. Η διαδικασία αυτή θα κρατήσει μέχρι και τις 4 το μεσημέρι λίγο πριν αρχίσει ο αγώνας με τον Πανθρακικό.