Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2009

Ηττα στα σημεία, με δήμιο τον Κατσουράνη

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε, αλλά γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Παναθηναϊκό. Δράστης ο Κατσουράνης, με συνένοχο τον Σπάθα, που άφησε στο τέλος τον ΠΑΟΚ αδικαιολόγητα με 10 παίκτες, ενώ αγνόησε νωρίτερα φάση πέναλτι.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με το γκολ του Κατσουράνη, ο Βιεϊρίνια ισοφάρισε, ο μέσος του Παναθηναϊκού, ωστόσο, σκόραρε ξανά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.
Ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε την ομάδα του ακριβώς όπως είχε αφήσει να εννοηθεί στις προπονήσεις, καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας. Δηλαδή, με αλλαγμένη την άμυνά το κατά τα ¾ και τον Ιβιτς στην κορυφή της επίθεσης.
Ενα σουτ του Νίνη και μια ενέργεια του Βιεϊρίνια στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν οι μοναδικές αξιοσημείωτες φάσεις στο πρώτο εικοσάλεπτο, που κύλησε με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου. Στο 23’, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός επισκέφτηκε για πρώτη φορά με αξιώσεις την εστία του ΠΑΟΚ και έφτασε στο γκολ. Ο Κατσουράνης ήταν απελπιστικά μόνος στην περιοχή του Δικεφάλου και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Χαλκιάς ήταν εκεί και κράτησε το 1-0. Στο 39’, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να επισκεφτεί με αξιώσεις την εστία του Παναθηναϊκού και ο εξαιρετικός Αντελίνο Βιεϊρίνια ισοφάρισε σε 1-1. Κοντρόλαρε άριστα την μπάλα, μετά την εκπληκτική πάσα του Γκαρσία, και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Τζόρβα.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλέι τρις με Καραγκούνη, Σισέ και Νίνη. Ο Χαλκιάς, όμως φώναξε παρών. Στο ενδιάμεσο, ο ΠΑΟΚ είχε κάνει αισθητή την παρουσία του, με τον Σαριέγκι να προλαβαίνει τον Κουτσιανικούλη, ενώ αυτός βρισκόταν σε θέση βολής. Ηταν φάση πέναλτι, που άφησε να περάσει απαρατήρητη ο Σπάθας...
 Ο Καραγκούνης ανάγκασε τον Χαλιά να κάνει εκπληκτική επέμβαση, στο 66’, όμως ο Ελληνας γκολκίπερ δεν είχε απάντηση στο κοντινό βολέ του Κατσουράνη στο 71’. Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα, ο Ελληνας πορτιέρο άφησε τη θέση του στον Κρέσιτς, καθώς οι ενοχλήσεις που ένιωθε από το ημίωρο περίπου και έπειτα δεν του επέτρεψαν να συνεχίσει. Το τελευταίο τέταρτο δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με τον ΠΑΟΚ να θέλει, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Ο Βιεϊρίνια είχε μια υποψία ευκαιρίας στο 84’, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, ενώ ο Σπάθας τελείωσε το παιχνίδι μια ώρα αρχύτερα, αποβάλλοντας τον Ιβιτς, επειδή κοντρόλαρε με τον ώμο, δύο λεπτά αργότερα.
Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, το πάλεψε, αλλά ηττήθηκε στα σημεία. Το βέβαιο είναι πως έδειξε περισσότερο ανταγωνιστικός σε σχέση με την περσινή σεζόν, όπου –στα ντέρμπι- έχανε από τα αποδυτήρια.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Γκάμπριελ, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα (87' Σιμάο), Κατσουράνης, Καραγκούνης (90' Ρουκάβινα), Νίνης (66' Λέτο), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς (76' λ.τρ. Κρέσιτς), Σνάουτσερ, Σαβινί, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Πάμπλο Γκαρσία, Φωτάκης (73' Παπάζογλου), Κουτσιανικούλης (69' Μουν), Σορλέν, Βιερίνια, Ιβιτς.

Διαιτητής: Σπάθας Η. (Πειραιά)

Κίτρινες: Σαριέγκι, Ιβιτς, Γκαρσία, Κοντρέρας, Σορλέν

Κόκκινη: Ιβιτς